Vytvořte si svou vlastní mini zahrádku!

Vytvořte si svou vlastní mini zahrádku!

 

 Máte chuť mít na balkónu zahrádku? A proč ne?! I na malém prostoru můžete pěstovat širokou škálu zeleniny, bylinek, trvalek, květin nebo vinnou révu!

Nejprve se ujistěte, že balkon nebo střecha udrží váhu květináčů plných hlíny. Terakotové a keramické květináče jsou těžké sami o sobě. Vhodnější jsou tedy plastové nebo skleněné nádoby a ideálně zvolit i lehké půdní směsi.  

Pokud plánujete vytvořit si oázu klidu na střeše, zvažte kapkové zavlažování nebo samozavlažovací květináče. Investujte do sběrných nádob na dešťovou vodu. Nebude přebytečná voda z vašich rostlin pršet na sousedy pod vámi? Buďte zdvořilí a pod rostliny umístěte podnosy, které zachytí přebytečnou vodu. 

 

Rostliny vhodné pro pěstování na balkónech a střešních terasách

Neztrácejte místo a energii na něco, co nebude prospívat!

  • Balkón situovaný na jižní stranu čelí přímému slunci téměř celý den. Vhodné rostliny jsou kaktusy, většina druhů zeleniny a květin. Důležitá je však dostatečná závlaha!  
  • Pokud váš balkon směřuje na sever nebo je po většinu dne zastíněn jinými budovami, zvolte rostliny s nízkým osvětlením, jako je Coleus – Africká kopřiva, různé druhy kapradin, Netýkavka, Bohyška či Begónie.   
  • Některé druhy listové zeleniny jako mangold, špenát nebo salát dokáží vyrůst díky slunci za méně než půl dne. Vyzkoušejte i některé bylinky, vypadají dobře a ještě jsou skvělé pro kulinářské použití!    
  • Vyzkoušejte balkónová rajčata, mini okurky, různé druhy převislých jahodníků a dalších.  
     

A co je nejdůležitější, nepodceňujte množství slunce, které se jim dostane. Pamatujte, že většina zeleniny potřebuje k růstu minimálně 6 až 8 hodin slunečních paprsků denně! 

 

 

Vytvořte si svou vlastní mini zahrádku!
Poznámky