Více spánku pro delší a kvalitnější život!

Více spánku pro delší a kvalitnější život!

 

 Pokud se vám nepodaří usnout ani poté, co jste napočítali stovky ovcí nebo považujete za úspěch spánek 4 hodiny v kuse, musíte jednat!

Vědecké studie prokázaly, že spánek stimuluje produkci buněk „izolačního materiálu“ zvaného myelin, který slouží k ochraně mozkových obvodů. Během se U dětí a dospívajících jedinců se během hlubokého spánku vylučuje růstový hormon. Dlouhý a nepřerušovaný spánek pomáhá udržovat mladistvý vzhled a udržuje vaši emocionální rovnováhu.

Hlavní pravidla pro kvalitní spánek

Vyhněte se konzumaci kofeinu ve večerních hodinách a spěte alespoň sedm hodin denně!

1. Vyhýbejte se večeři bohaté na bílkoviny! Protein se přeměňuje na dopamin a udržuje mozek aktivní, což zpomaluje nástup spánku.

2. Večer zvolte místo horké sprchy raději teplou koupel, do které nakapete levandulovou silici. Uvolňuje smysly, navozuje pocit klidu a je spolehlivým spojencem dobrého spánku.

3. Snažte se naplánovat si trénink alespoň 4–5 hodin před obvyklou dobou spánku. Cvičení ve večerních hodinách vás nabije extra energií a je pak pro vás těžké usnout. Tělo je nabuzené. 

4. V prostoru kde spíte, by neměla být žádná trvale připojená elektronika, ani televize! V žádném případě nespěte s mobilním telefonem na nočním stolku. Všechna tato zařízení mají elektromagnetická pole, která ovlivňují kvalitu vašeho spánku.

5. Nepřejídejte se sladkostmi pozdě v noci! Cukr vám dodá energii a rozhodně neusnete! 

6. Vyzkoušejte teplé mléko slazené trochou medu nebo šálek lipového čaje! Mají dar nalákat spánkovou vílu!

7. Vyhněte se kořeněným a tučným jídlům na večeři. Mohou vám v noci způsobit pálení žáhy a samozřejmě přerušit váš spánek.


Určitě pomohou také bylinné čaje a spánkové rituály. Snažte se chodit do postele vždy ve stejnou hodinu a dopřejte si chvilku jen pro sebe.

 

 

Více spánku pro delší a kvalitnější život!
Poznámky