Protáhněte své tělo!

Protáhněte své tělo!

 

Protahování je forma cvičení, které pomáhá uvolňovat svaly nebo ohnout určité šlachy. Cílem je zlepšení svalové flexibility.

S věkem se naše mobilita snižuje. Klouby tuhnou a jednoho dne pro nás bude obtížné udělat si sama pedikúru, zapnout zip na zádech nebo zvednout předmět z podlahy. V těchto situacích je strečink doslova vítán. Pomáhá nám znovu získat naši mobilitu a energii.

 

5 protahovacích cviků pro zlepšení flexibility

Ať už si jdete zaběhat do parku, jdete na hodinu pilates nebo si chcete zacvičit doma, je velmi důležité na několik minut tělo zahřát. Zabráníte zranění během tréninku. Svaly, vazy a zápěstí potřebují trochu času na protažení, odměnou vám bude větší pružnost těla, zrychlí se srdeční frekvence a tělo je připraveno na intenzivní sport.

Krk

Postavte se s rukama podél těla, mírně ohněte krk směrem dopředu, dokud se brada nedotkne vaší hrudi. Zůstaňte v této poloze po dobu pěti sekund, poté pohyb opakujte a otáčejte hlavou doleva a doprava, abyste protáhli celý krk. Zhluboka dýchejte a zaměřte se na tlukot svého srdce. Po třech opakováních je váš krk připraven na další cvičení.

Ramena a paže

Stále stojíte s rukama podél těla, kolena mírně pokrčená, nohy od sebe na úroveň kyčlí. Dotkněte se pravou dlaní levého ramene. Levou rukou tlačte jemně do ramene a zároveň druhou ruku mějte uvolněnou. Vydržte v pozici nejméně deset vteřin. Cvičení opakujte alespoň dvakrát na každou ruku.

Záda, ramena a core (střed těla)

Stůjte stále rovně s rukama podél těla. Kolena mírně pokrčená, nohy od sebe na úroveň kyčlí. Zvedněte ruce, jednu po druhé nad hlavu. Pravou rukou si chytněte levý loket a jemně tlačte za hlavou. Vydržte v této pozici alespoň deset sekund a poté vyměňte strany. Pohyb opakujte alespoň dvakrát na každou stranu.

Břicho a hýždě

Posaďte se jakoby do polodřepu, hrudník tlačte dopředu a nohy napněte na maximum. Cítíte, všechny svaly v těle? Hlavně svaly břicha a hýždí. Zhluboka se nadechněte a zůstaňte v poloze po dobu 7-10 sekund, poté uvolněte. Pohyb opakujte třikrát!

Nohy a boky

Sedněte si na zem a roznožte nohy a snažte se přitáhnout k jedné a poté k druhé noze, myslíme tím špičku. Pokud vám tato pozice nevyhovuje, můžete vyzkoušet variantu ve stoje, kdy ohnete celý trup a střídavě přitahujete hlavu k levému a k pravému kolenu.

Sportu zdar!

 

 

Protáhněte své tělo!
Poznámky