Jarní úklid podle Marie Kondo!

Jarní úklid podle Marie Kondo!

 

 Japonka Marie Kondo, představuje skutečné umění úklidu. Její efektivní způsoby udržení pořádku se staly celosvětovým fenoménem.

Pokud vás děsí jarní úklid, potřebujete vyměnit zimní oblečení za jarní nebo jen udělat pořádek ve skříních, tady je pár tipů.

Třídit: vyhodit, darovat, ponechat

Marie Kondo začíná oblečením, pak knihami, složkami na dokumenty, pak věcmi různého použití, jako je například kosmetika v koupelně nebo potraviny kuchyni. Nakonec ty, které mají sentimentální hodnotu.

Pravděpodobně nepotřebujete všechny věci, které máte ve skříni, ale pokaždé najdete důvod, proč si je ještě nechat. Mají možná sentimentální hodnotu, spojujete je s různými událostmi a vždycky si říkáte, že si je jednou obléknete. Marie Kondo říká, že pokud uběhl více jak rok od chvíle, kdy jste si naposled oblékli tento kousek oblečení, je na čase se s ním rozloučit! Toto platí i s věcmi běžného užívání. Pokud věc nepoužijete více jak rok, nepotřebujete ji.

Pečlivě si tedy roztřiďte všechno oblečení a boty, prohlédněte, co jste na sobě už dlouho neměli, a zkuste si představit, kam byste v tom vyrazili. Pokud vás nic nenapadá, odložte to! Jiní lidé ho jistě potřebují více!

Třídění a darování / vyhazování platí i pro kosmetiku a prostor kuchyně. Rozlučte se s oprýskaným nádobím a kuchyňským náčiním, které už roky nefunguje, marně čeká v šuplíku na den, kdy ho opravíte.

Drobné zbytečnosti na stole, na nočním stolku, v zásuvkách, v krabicích na půdě, apod. Dejte do pytle vše, co dusí váš domov a dejte tomu všemu sbohem!

Oblečení skládejte svisle

Marie Kondo navrhuje skládat a ukládat oblečení vertikálně, což je perfektní způsob pro zásuvky, protože tak vidíte všechno oblečení na první pohled a snáze se vyndává. Tímto způsobem lze skládat dokonce i ručníky, ponožky a spodní prádlo. Uvidíte, že je snáze vytáhnete, nebudete děla nepořádek, abyste se dostali ke košili na dně komínku.

Dejte vše na správné místo

Například ponožky mějte pouze v jedné konkrétní zásuvce, trička v jiné zásuvce a podobně. Pokud jde o hračky, totéž: panenky v krabici, dovednostní hry v další I kosmetika potřebuje své vlastní místo. Tímto způsobem budete vždy vědět, kde najít to, co právě potřebujete!

 

 

Jarní úklid podle Marie Kondo!
Poznámky