SPA - potěšení pro tělo a mysl, část 1.

SPA - potěšení pro tělo a mysl, část 1.

 

Dopřejte si čas jen pro sebe, vaše tělo vám poděkuje!

Buddhistická tradice praví, že existuje pět překážek, které nám brání v soustředění a cvičení meditace. Stejně jako i v našem každodenním životě existují různé druhy překážek v cestě k duševnímu zdraví. Každý z nás zažil chvíle, kdy naše touhy, hněv, lenost, úzkost, strach nebo pochybnosti ovládly naši mysl. V těchto chvílích, víc než kdy jindy, potřebujeme znovu nalézt cestu ke svému vnitřnímu klidu a udržovat si tělo zdravé a mysl čistou.

Toužíme po nesprávné osobě, tvrdohlavě se hádáme s milovanou osobou, spokojíme se s každodenní rutinou, snažíme se obsedantně analyzovat i ta bezvýznamná rozhodnutí a necháme se tak snadno pohltit pochybnostmi, raději než bychom je vyřešily.

Rozpoznávat je v našem každodenním chování, znovu je integrovat do našeho bytí pozitivním způsobem, odmítat je přiživovat, to je způsob, kterým můžete se svými strachy bojovat! Dokážete cokoliv! Jedinou nezbytnou podmínkou je opravdu chtít! A díky RELAXACI a rozmazlování se v podobě času pro sebe vám vše půjde snadněji.

 

Vnitřní touhy a přání – buďte vděční a dosáhněte správných cílů

Je těžké si uvědomit, že někdy jsme posedlí naší touhou. Obecně platí, že máme tendenci tvrdit, že nic nechceme, a tím vlastně usměrňujeme naši vnitřní touhu. Nebylo by lepší jednoduše uznat, že po něčem toužíme a tak k tomu přistupovat? Doporučuje vytvořit si seznam věcí, událostí, lidí, za které jsme vděční. Být vděčný za to, co už máme, je mocná zbraň. Uvědomíme si tak, co ve skutečnosti chceme a eliminujeme zbrklé rozhodnutí a marnotratné touhy, které pro nás nejsou vždy dobré.

 

Hněv – „peeling“ pro čistou a zářící duši

Někdy se ocitneme v situaci, že se snažíme ovládnout svůj hněv a zlost, ale uvnitř nás se doslova vaří tlakový hrnec. Všichni odborníci říkají, že vybouchnout není ideálním řešením, ale že je dobré vyjádřit tento hněv ještě předtím, než se vůbec dostaneme k bodu somatizace.

Důležité je komunikovat! Jak se cítíme, co prožíváme, ale záleží na tom, jak to předneseme. Křičet rozhodně nepomůže! Tím se aktivují pouze obranné mechanismy toho druhého, který vstoupí do režimu zmrazení. Veškerá snaha o komunikaci pak bude marná.

Pokud si dáme čas na uklidnění, můžeme vidět věci jasněji a takové, které opravdu trápí. Získáme odstup a pravděpodobně předáme zprávu efektivněji a empatičtěji, náš vztah tím neutrpí J. Můžeme dokola opakovat důvody, proč jsme naštvaní, možná nám to i na malou chvíli pomůže, ale je více než pravděpodobné, že na tento způsob komunikace naváže nežádoucí reakce okolí. Vnitřně z vás totiž mluví zášť, lítost, hněv na celý svět. Emoční jízda!

Buddha nás učí soucitu, empatii, ale zároveň kontrole našich emocí, abychom se distancovali od osoby, která nás rozhněvala. Někdy se však může stát, že nás právě toto rozděluje a vzdaluje od sebe. Když přijde hněv, dýchejte a pamatujte, nechte si prostor a čas pro sebe.

 

Pokračování v článku příští týden

 

SPA - potěšení pro tělo a mysl, část 1.
Poznámky