Umění říci STOP!

Umění říci STOP!

 

Abyste řekli ANO sami sobě, musíte někdy ostatním říci NE. Ať už se bavíme o lidech nebo o činnostech, je velmi důležité vědět, jak pracovat se svými možnostmi, aniž bychom se citově dotkli lidí kolem nás.

Říci STOP ve správný čas, je doopravdy osvobozující. Například ve chvíli velkého napětí v práci nebo při bouřlivé diskuzi s někým blízkým. Zkrátka NE, které není řečeno ve správný čas, kolem sebe shromažďuje frustraci, zášť, touhu po pomstě nebo pocit neúspěchu. Velmi důležitá je správná formulace! Aby bylo slovo STOP nebo NE, dobře přijímáno těmi, kterým je určeno. Ale než si budete dělat starosti s tím, jak se budou cítit, myslete nejprve na sebe. Není to sobectví! Je to sebeúcta! Je potřeba naslouchat své mysli, duši a tělu a podle toho konat.

Představte si například situaci v práci, kdy jste zavaleni projekty, termíny, vyzváněním telefonů, každý od vás něco chce a vy máte pocit, že se brzy zhroutíte! Pár minut vám dokáže zachránit den nebo dokonce vaši práci.

 

Hluboký nádech a výdech ...

Co nejzdvořileji všem oznamte, že potřebujete pár minut pauzu. Pokud jste v situaci, kdy musíte svou přestávku oznamovat například vašemu nadřízenému. Pamatujte, že někteří lidé mohou využít vaší laskavosti, pokud jim neurčíte jasné hranice. Pokud jste svým vlastním šéfem, dopřejte si několik minut úplného odpojení od pracovních povinností, jakmile máte vnitřní pocit, že to už nezvládnete! Uvidíte změnu!

Vědci zjistili, že každých 90 minut byste si měli udělat 15-ti minutovou přestávku a vašich dalších pracovních 90 minut bude o mnoho produktivnějších.

Dopřejte si čas na oddech, jděte na pár minut ven a dopřejte si malou procházku. Mozek bude více okysličený, svaly uvolněné a vy se můžete vrátit do kanceláře klidnější a zároveň výkonnější!

 

Naučte svou mysl vypnout, nemyslet zkrátka na nic!

Stovky myšlenek procházejí naší myslí každý den. Někdy ohromující a dezorganizované a krátká meditace či chvilka relaxace může vnést do našich myslí klid a pořádek. Posaďte se pohodlně na židli, zavřete oči a představte si jasnou modrou oblohu pokrytou načechranými mraky, které se pomalu pohybují. Vnímejte jejich směr a pohybujte se s nimi. Vypuďte jakoukoli myšlenku, která by zničila tento okamžik klidu a ticha. Dívejte se na tu krásnou oblohu ve své mysli … tiše relaxujte.

Poté můžete vyzkoušet některá protahovací cvičení, která uvolní vaše svaly a pomohou vám uvolnit i mysl.

Pokud můžete, zapalte si vonnou svíčku nebo aromaterapeutickou lampu. Vůně levandule uklidňuje a navozuje klid.

Dovolte svému tělu na chvíli vypnout!

 

Umění říci STOP!
Poznámky