Naučte se odpočívat!

Naučte se odpočívat!

 

Vaše tělo reaguje na stres více, než si myslíte. Může to vést až k dlouhodobým zdravotním problémům, jako je například vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, oslabení organismu apod. Naučte se správně odpočívat a využijte k tomu relaxační techniky.

Chcete-li si odpočinout, nestačí si to jen říci, je důležité naučit se určité relaxační techniky. Pomohou Vám dosáhnout výsledků, abyste zklidnily nejen mysl, ale i tělo, přinesou do vašeho života klid a vyrovnanost. Zde je několik jednoduchých metod, které můžete využívat kdykoliv během dne, když se cítíte vyčerpaní, oslabení, unavení a to nejen fyzicky.

 

Zhluboka se nadechněte

Naučit se správně dýchat znamená, naučit se dokonale ovládat svou mysl a tělo. Pomocí jednoduchých cviků se to můžete naučit i vy. Hluboký a vědomý nádech je nejjednodušší a nejrychlejší relaxační metodou. Pokud se právě vyrovnáváte s nějakou stresovou situací … nadechněte se! Soustřeďte se na svůj dech, hluboký nádech a výdech, několikrát za sebou. Klidně zavřete oči, ať vás neruší okolí.

Během celého života je dýchání nejčastěji opakovanou činností. Nádechem život začíná a výdechem naopak končí.

Dýchání do břicha neboli brániční dýchání je ověřená technika korigující samotné dýchání. S její pomocí dokážete kontrolovat jak své tělo, tak také mysl. Dokáže vás během pár minut uklidnit, zkoncentrovat, zbavit nežádoucího stresu, nebo vás naopak rychle vybudit. Dalším neméně důležitým plusem je posílení svalů břišní stěny, na které je obyčejné posilování krátké.

Základní princip dýchání do břicha je patrný již ze samotného názvu. Jedná se o techniku, při které je základem odstranit takzvané povrchové dýchání, což znamená nasátí vzduchu do plic, které roztáhnou hrudní koš. Mnohem efektivnější je totiž provést hluboký nádech, při kterém vzduch nezastavíme v plicích, ale necháme ho volně pokračovat až do bránice neboli do břišní dutiny. Odtud název „dýchání do břicha“.

Trénovat brániční dýchání můžete v jakékoliv poloze. V leže, v sedě i ve stoji. Vždy opakujte dýchání ve frekvenci nejméně 4-5x za sebou.

 

Uvolnění svalů

Stres nás všechny ovlivňuje jinak: někteří lidé mají napětí v ramenou, když jsou ve stresu. Jiní zatínají svaly čelisti, další cítí bolest zad. Zaměřte svou pozornost na kritické místo a zbavme se tohoto tělesného napětí.

Cítíte napjatá ramena, vidíte je jakoby stoupat nahoru? Uvolněte je vědomě, jako byste na nich už nechtěli nést tu těžkou váhu. Prohlédněte si postavení svého těla a uvolněte ho prostřednictvím vědomých pohybů, přesně tam kde cítíte napětí. Opřete si hlavu o opěrku židle v kanceláři, v autě.

 

Dejte si „šlofíka“

Pryč jsou časy, ve kterých si během dne můžete na chvíli zdřímnout J Nedávný výzkum však ukázal, že krátké zdřímnutí během dne, je vynikající technikou pro duševní relaxaci, stimulaci pozornosti a zvýšení profesionálního výkonu v stresových situacích.

Klíčem k efektivnímu zdřímnutí je jeho trvání. Pokud budete spát příliš dlouho, přenesete se do režimu hlubokého spánku, ze kterého se pak probudíte unavení ještě více než jste usínali. Příliš krátký spánek zas nebude mít očekávaný efekt. Odborníci říkají, že nejefektivnější je  zdřímnutí kdy se dostanete z fáze 1 (ten příjemný pocit, že usnete), do fáze 2 (kdy dojde ke zpomalení mozkové aktivity). Jak dlouho by tedy váš „šlofíček“ měl trvat? Ideální doba je 15-20 minut - nastavte si tedy budík, abyste nezaspali J

 

Relaxation techniques for everybody
Poznámky