Vděčnost a pochvala nejsou samozřejmost, je potřeba se jim stále učit

Vděčnost a pochvala nejsou samozřejmost, je potřeba se jim stále učit


Proč je tak důležité umět poděkovat za to, co máme a jak se naučit být vděčný za to co máme a jaký život žijeme. To vše v následujícím článku 

Způsob moderního života a vysoká očekávání společnosti od jednotlivce… Ambice, dodržení termínů, zvládnutí mnoha životních úkolů bez jediného škobrtnutí. To vše způsobuje, že se všichni snažíme projevit “dokonalost” podle toho, co vidíme, čteme a ne podle toho, co je pro nás potřebné a dává nám smysl života. 19. října se po celém světě slaví den „Poděkujte za svůj život“, což je příležitost pro nás všechny, abychom se na okamžik zastavili, ocenili, poděkovali za to, co máme.

 

Co je to vděčnost?
Je to moment, kdy se na chvíli zastavíme a podíváme se na to, co v životě máme. Ráno jsme vstali z postele, jsme zdraví, máme střechu nad hlavou, práci, která nás naplňuje, milující rodinu, spolehlivé přátele, vztah, děti a tak dále. Všechno, co v životě máme - nelze považovat za samozřejmost, zejména když vidíme a víme, že ne každý má to, co my. Ne každý má práci, v které je spokojený, rodinu, vztah, zdraví… Buďme vděční a poděkujme za to, co v životě máme a važme si toho.


Proč je tak důležité naučit se poděkovat za to, co nám život přináší? 

Moderní životní styl většinu z nás učí vidět, co nemáme a nevšímáme si už pak toho, co skutečně máme. Spěcháme a spěcháme stále dopředu, snažíme se vše zvládnout v co nejkratším čase. Srovnáváme se s modely prezentovanými v médiích a obecně nejsme spokojeni. „Nemáme dost peněz“ nebo „nemáme dost času“, jsou to například běžné stížnosti. Problém je, že v průběhu života, jak si opakovaně stěžujeme, se nespokojenost mění z momentálního hosta na stálého nájemníka v našem životě. Ovlivňuje nás, promítá se do našeho života a staví nám zeď k dosažení spokojenosti.

 

Vděk je základem pozitivního myšlení, které dokáže měnit situace. Být vděčný má obrovskou sílu. Jakmile se naučíme vděk používat a aplikovat do našeho života, pochopíme, že právě my máme tu moc ocenit a jakmile se naučíme být vděční za to, co máme, náš život se může pozoruhodně zlepšit.

 


Jak se naučit být vděčný?

Existuje nespočet způsobů, jak ocenit a být vděčný. Vyberte si ten, který je pro vás nejvhodnější, přijměte ho za svůj a držte se ho. Princip je vždy stejný - napište si čeho si ceníte, za co jste vděční. Jděte až do detailů.

 

Snadný způsob, jak si tuto metodu osvojit, je vybrat si každý den určitý čas, například těsně před spaním, poté napsat pět dobrých věcí, které se vám dnes staly. Zde jsou příklady z jednoho dne:


1. Podařilo se mi zvládnout všechny domácí práce, které jsem dnes naplánovala.

2. Od svého šéfa jsem v práci obdržela velký kompliment.

3. Můj manžel mě dnes překvapil a v poledne mi zavolal, aby se zeptal, jak se mám.

4. Podařilo se mi zvednout se z pohovky a jít do posilovny.

5. Zavolala jsem příteli, kterému jsem měla v úmyslu zavolat už dlouhou dobu. Byl to skvělý rozhovor.

  

Ocenění se může týkat jak věcí, které jste splnily, dodělali, tak i událostí, které se vám přihodily v životě, které vám přinesly uspokojení, pocit štěstí, radosti nebo jakékoli pozitivní emoce.

 

Ocenit můžete to, jak se vypořádáte s událostmi - například, pokud jste byli v práci pokáráni nebo jste bojovali s partnerem a podařilo se vám reagovat způsobem, jakým jste spokojeni - toto je událost, která rozhodně musí být zapsána na seznamu ocenění.

 

Seznam může obsahovat i více položek. Pocit, který budete mít při samotném psaní toho, co jste dokázali a povedlo se vám, okamžitě otevře vaše srdce. V průběhu času se toto hodnocení dne stane zvykem a vaši přirozeností. Poté, až budete mít těžký čas, přijde na mysl samotné uznání a konkrétní oceněné věci, což usnadní manipulaci.

 

Neexistuje žádný jiný způsob, jak zjistit zda to funguje než vyzkoušet to J Je to zábava. Začněte hned, buďte vděční a ceňte si života!

 

Vděčnost a pochvala nejsou samozřejmost, je potřeba se jim stále učit
Poznámky