Kouzelný příběh o Louskáčkovi a jeho symbolu Vánoc!

Kouzelný příběh o Louskáčkovi a jeho symbolu Vánoc!

 

Říká se, že SYMBOL, pokud pro člověka opravdu něco znamená, může mít i terapeutickou sílu. Slavný příběh Louskáčka je plný symbolů a příkladů, z nichž se můžeme poučit.

Pravděpodobně jste tento příběh už slyšeli. Možná jste i viděli slavný stejnojmenný balet Petra Iljiče Čajkovského. Původní příběh „Louskáček a král myší“ napsal německý spisovatel Ernst Theodor Amadeus Hoffmann a byl vydán pro nejprve v roce 1816. Později, v roce 1844, Alexander Dumas (otec T.A.Hoffmanna) nabídl čtenářům vlastní verzi pohádky.

V původním příběhu kráčíme ve Stříbrném domě, kde se setkáváme s Marií a Fritzem, dvěma velmi odlišnými dětmi, oba však velmi milují dárky, ostatně, které dítě ne J. Jejich kmotr, kontroverzní pan Drosselmayer, snil o vytvoření skutečných lidí, žen, ptáků a ryb. Ale také měl na starosti řešení všech mechanismů v domě, kde obě děti žily. Dárky, které pro ně vyrobil k Vánocům, byly tak úžasné, že si je děti ani nemohly užít. Jejich rodiče je okamžitě umístili do vitríny mistrovských děl ve výšce, na kterou děti nedosáhly.

Náš příběh se odehrává na Štědrý den. Louskáček se podle původní verze jeví jako princ zakletý čarodějnicí, jelikož se odvážil zachránit nejkrásnější princeznu světa. Prince Pirlipat – Louskáčka – pokouše královna myší a on se promění v strašlivé stvoření.

Dívence Marii se podaří prolomit kouzlo svou laskavostí a oživit Louskáčka svou láskou a odvahou. Louskáček poté vyhraje válku proti myšímu princi a promění se v nejkouzelnějšího a nejkrásnějšího mladého muže. Doprovází Marii do marcipánského paláce v království panenek, kde jsou paláce ze sněhobílého cukru, čirého jako led. Všechny druhy okouzlujících a úžasných věcí v tomto paláci jsou vytvořeny pro ty, kteří mají oči, aby je mohli spatřit.

Ze symbolického hlediska se zde setkáváme s:

Spasitel - v osobě Louskáčka a ve světě, který si Marie vysnila, představuje naději, že budoucnost nám může přinést něco dobrého, i když nás v současné době přemáhají obavy z toho, co se stane. Ve skutečnosti podle německého folklóru louskáčci symbolizují štěstí a díky svým silným zubům mají dar držet na uzdě nepřátele a zlé duchy.

Dekadence - Myš - plynutí času. Protože staré domy velmi často obývají myši. Jsou to instinktivní a násilná zvířata, která ve světě pohádek způsobují chaos a symbolicky přináší zkázu.

Stín - Pirlipatova kletba - Marie si představuje krásnou princeznu, na celém světě není nikdo krásnější. Princezna se tak stává archetypálním obrazem touhy dívky být krásná. Prokletí představuje Mariin strach z ošklivosti.

Svět hodinek - může symbolizovat myšlenku, že v životě je někdy nutný chaos, jinak se vše stává opakujícím se a nudným.

V neposlední řadě je Louskáček vánoční příběh, který se zabývá základním tématem pohádek. Musí se vyrovnat s bolestí života, celý jeho svět je stvořen ve fantazii. Nezní to vánočně, ale opak je pravdou. V tomto příběhu se duch Vánoc staví proti času, představuje naději a nový život.

Nyní cestuji ve svých vzpomínkách do náruče své babičky, která vždy voněla levandulí, protože mi ji tento nádherný příběh připomíná. Zamyslete se nad tím, co Vánoce pro každého z vás opravdu znamenají. Vzpomeňte si na své blízké, potěšte je a věnujte jim nejen dárek, ale i svůj čas.

 

Kouzelný příběh o Louskáčkovi a jeho symbolu Vánoc!
Poznámky