5 mýtů o opalování!

5 mýtů o opalování!

Z toho, co již bylo napsáno o opalování kůže, by se zdálo, že o tomto kontroverzním tématu bylo již vše řečeno. Těchto pět mýtů nám ukazuje, že je stále potřeba vyjasnit si určitá rizika.

Při působení slunečního záření na pokožku, vytváří kůže tmavý pigment, melanin, jako štít proti dalšímu poškození způsobenému UV zářením. Opalování je tedy způsob, jak se pokožka chrání před agresí, i když po celá desetiletí je spojována se zdravím a krásou.

Slunce a jeho záření je zodpovědné za stárnutí kůže. Je velký nárůst případů alergií a rakoviny kůže, a přesto se nemůžeme dočkat, až si lehneme na pláž a budeme se opalovat, že? Buďme však zodpovědní a chraňme se, jak nejlépe umíme. Pokožka políbená sluncem je sice vnímána jako přitažlivější než pokožka bez opálení, ale důležitá je péče o pokožku před i po opalování.

Pojďme si probrat některé mýty ohledně opalování:

 

 1. Krém s vysokým faktorem stačí použít pouze 1x denně

Produkty s ochranným faktorem nezabrání proniknutí  UV paprsků, pouze mohou snížit dopady. Krém musí být aplikován pravidelně, každé 2/3 hodiny nebo po koupeli ve vodě.

 

2. UV ochrana se násobí

Lež. Pokud použijete krém s ochranným faktorem SPF 20 a ihned po něm krém s SPF 30, nezískáte tím pádem ochranu SPF 50.  Pokud aplikujete dva různé krémy s odlišným ochranným faktorem, automaticky účinkuje ten s vyšším.


3. Je v pořádku použít krém s ochranným faktorem ihned jak přijdu na slunce?

Pokud ho aplikujete, až když už jste vystaveni slunečnímu záření, vaše pokožka bude několik minut nechráněně vystavena slunci. Jelikož každý krém potřebuje chvilku, aby se vstřebal a následně poskytl tu pravou ochranu a péči. Ideální je namazat se již před odchodem z domova, doporučujeme 30 minut před vystavením pokožky slunci.

 

4. Pod mrakem slunce neopaluje

Lež. Mraky pohltí zhruba 90% slunečního záření. Je dobré použít krém s nižším SPF faktorem například 3-6. Nemusíte mít vysoký faktor, ale ochrana je na místě. Chraňte pokožku před sluncem každý den ať je jasno nebo zataženo.

 

5. Voděodolné krémy poskytují celodenní ochranu

Bohužel tomu tak není. Ochranná účinnost produktů odolných vůči vodě se obvykle zkouší působením čerstvé vody, bez přítomnosti jiných chemických nebo mechanických vlivů, které by mohly ochranu snížit. Mořská slaná voda, chlór v bazénu, vlny a písek, to vše odstraňuje většinu slunečního krému a pokud si pokožku utřete ručníkem, můžete odstranit i zbytek.  Používejte opalovací krém každé dvě hodiny a ihned po koupání v moři nebo bazénu.

 

5 mýtů o opalování!
Doporučené produkty
Poznámky