Hudba léčí!

Hudba léčí!

Hudba léčí!

Oblíbená skladba v pracovní době? Proč ne?! Vždyť i lékaři dokáží operovat při poslechu svých oblíbených skladeb (a to nejen ve filmech!). Tvrdí, že se tak dokáží lépe soustředit a vy to můžete to zkusit také!

Hudba je velmi účinná terapie v boji s úzkostí a stresem. Studie to jasně dokazují! Při terapii je prokázané, že hudba snižuje stres, zmírňuje záchvaty paniky a dokáže navodit klid a relaxaci. Na fyziologické úrovni - kvalitní muzikoterapie zpomaluje tep, snižuje krevní tlak a snižuje hladinu stresových hormonů. 

Každý si může svobodně poslouchat, co se mu líbí. Vy sami nejlépe víte, jaký žánr vás nadchne, nabije energií, uklidní nebo přenese do světa harmonie. Je důležité poslouchat hudební žánr, při kterém se cítíme dobře. Hudba totiž může také stres zvyšovat, pokud se nám opravdu nelíbí. 

Změňte svou náladu k lepšímu

Řada výzkumů zjistila, jaký druh hudby má příznivé účinky na náladu. Například zvuky přírody, které se používají k emočnímu a duševnímu uvolnění. Nebo také zvuk deště či praskání dřeva v ohni jsou zvuky pro někoho obzvláště uklidňující! Studie také ukazují, že náboženská a klasická hudba dělá zázraky, pokud jste zrovna v depresi nebo unavení.

Koncert č. 5 od Beethovena a Parsifal (předehra) od Wagnera – to jsou dva tipy pro harmonickou atmosféru a uklidnění po těžkém dnu v práci. Vyzkoušejte sami úžasný uklidňující účinek nejen na váš nervový systém. Poslechnout si můžete Chopinovo Nokturno, Debussyho Clair de Lune, Beethovenovu Ódu na radost, Mozzartovu Malou serenádu, Wagnerův Sbor poutníka nebo Pathetique od Čajkovského. 
Osmiminutová píseň vytvořená týmem výzkumníků a britskou kapelou Marconi Union, nazvaná „Weightless“, je považována za „nejvíce relaxační“ hudbu!

Pozor na to, jakou hudbu v práci posloucháte. Určité rytmy vás mohou unavit! Vědci z McGill University v Montrealu prokázali, že poslech příjemné písně stimuluje vylučování hormonů štěstí, jako je dopamin a ten výrazně ovlivňuje naši náladu. Někteří lidé mohou pomocí hudby zvýšit svou produktivitu a jiní mohou využít toto umění k osvobození se od negativních emocí.

Jak to máte VY? ☺

 

Poznámky