Kyselina hyaluronová - královská péče pro vaši pokožku!

Kyselina hyaluronová - královská péče pro vaši pokožku!

 

Jak správně využít její potenciál? Hodně se mluví o pozitivních účincích kyseliny hyaluronové, ale vůbec ne o jejím nesprávném použití, s opačnými výsledky, než očekáváte!

Kyselina hyaluronová se ve skutečnosti zcela běžně vyskytuje v našem těle – ano, správně, právě teď ji všichni v sobě máme! Má za úkol udržovat naši pleť zdravou a hydratovanou zevnitř, podobně jako kolagen. Nicméně, stejně jako kolagen, hladina kyseliny hyaluronové postupně s věkem klesá – tím se stává jasnou a efektivní ingrediencí pro regeneraci a revitalizaci pleti.
 
K čemu je kyselina hyaluronová dobrá?
Vyplňování vrásek – používá se v plastické chirurgii k vyplnění vrásek.
Hojení ran bez jizev – brání ukládání kolagenu, což podporuje hojení ran bez zajizvení.
Zvlhčení suchého oka – váže na sebe vodu. Pojme až tisícinásobek své hmotnosti, takže ji obsahují roztoky na kontaktní čočky.

 

Jakou vybrat?
Kyselinu hyaluronovou můžeme rozdělit na vysokomolekulární a nízkomolekulární. Zjednodušeně řečeno, liší se svojí velikostí. Vysokomolekulární se využívá především jako výplň, která se používá zejména ve farmacii či estetické chirurgii. Nízkomolekulární je pro nás ale v rámci kosmetiky podstatnější, dokáže totiž díky „menším molekulám“ proniknout hlouběji do vrstev pokožky, a tak udělá svoji práci. Občas se v kosmetice využívá i ta vysokomolekulární jako ochrana pokožky zvenčí, ale upřímně, je to zbytečné, tuto funkci lze hravě zvládnout i jinými látkami.

 

Mýty o kyselině hyaluronové

Kyselina hyaluronová ve skutečnosti není kyselina, jako je kyselina glykolová nebo kyselina salicylová, látky, které odlupují pokožku. AH je komplexní cukr, známý jako polysacharid, který se přirozeně vyskytuje v těle a zajišťuje hydrataci kloubů, vlasů, očí a zejména pokožky.

Jako přírodní složka se kyselina hyaluronová stala velmi populární v dermatologii – jako výplň vrásek. Protože se nejedná o cizí látku, tělo ji velmi dobře přijímá, a proto injekce s kyselinou hyaluronovou skvěle působí při vyhlazení vrásek a „vyplnění“ rysů.

Injekční formou funguje kyselina hyaluronová jako prostředek proti stárnutí a při aplikaci do pokožky teoreticky funguje jako „zvlhčovač“ pokožky.

Jediný problém kyseliny hyaluronové se týká právě té zázračné hydratační schopnosti, protože stejně rychle jako dokáže na sebe navázat molekuly vody a hluboce vyživit pokožku, se může i vypařit. To se může stát buďto v místnosti s nízkou vlhkostí, nebo pokud se kyselina hyaluronová správně nevstřebala do vaší pleti.

 

Tři základní tipy pro účinné využití kyseliny hyaluronové:

1. Sérum AH vždy nanášejte na vlhkou pokožku, aby látka mohla nasávat vodu do pokožky a ne naopak!

2. Použijte AH ve složitějším sérovém složení, jako je kyselina hyaluronová + vitamin C, pro zvýšení účinnosti nebo jej aplikujte jako další krok po aplikaci séra.

3. Hydratační účinek kyseliny si udržíte nanesením vrstvy oleje na obličej nebo hydratačního krému, jako další krok po aplikaci samotné AH.

Existuje spousta možností, jak své pleti dopřát produkty a péči kyseliny hyaluronové, důležité je, jakým způsobem se při aplikací chovají jednotlivé koncentrace tohoto přípravku. Jako u mnoha jiných přípravků tušíte správně, že ty produkty, v nichž je kyselina zastoupena jen jako jedna ze složek, budou mít naprosto jiný a slabší efekt než ty, kde jde o přímý čistý koncentrát této kosmetické perly. 

 

Kyselina hyaluronová - královská péče pro vaši pokožku!
Doporučené produkty
Poznámky