Dovolená v době pandemie

Dovolená v době pandemie

 

 Omezení se postupně uvolnila a mnoho zemí otevřelo své hranice turistům. Nezapomeňte však, že každá země má různá pravidla a před odjezdem si pečlivě nastudujte aktuální opatření země, do které chcete cestovat.

Dovolená během pandemie už není nereálným snem, přesto stále existuje mnoho cestovních omezení.

Společným pravidlem pro všechny, je negativní test na COVID-19. Mějte tedy na paměti, že kamkoli cestujete, kromě cestovního pasu a zdravotního pojištění (nově i pojištění COVID-19, které vám poskytuje náhradu v případě nemoci), potřebujete také negativní test!

Některé země však umožňují turistům vstoupit na jejich území s dokladem o očkování, případně s dokladem, že jste prodělali nemoc COVID-19 před méně než 180 dny.

A nezapomeňte si s sebou zabalit respirátor! Při cestování, ať už letadlem nebo autobusem či vlakem, je povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve většině z oblíbených prázdninových destinací.

Pozor na karanténu!

Pokud jedete do zahraničí, zkontrolujte, zda vstupujete do cílové země nebo tranzitní země skrze karanténu nebo zda je nutné předem provést test. Některé země mohou vyžadovat opatření k izolaci, karanténu a detekci kontaktů po dobu až 14 dnů a případně další testy na COVID-19 ve stejném období. Každá země má svá specifická pravidla podle aktuální situace.

Karanténa a testování, bývá zejména u cestujících přicházejících ze třetí země, kde byla zjištěna nová mutace viru.

Podle pravidel EU mají cestující právo vybrat si kompenzaci formou voucherů nebo refundace hotovosti za letenky, jízdenky (letadlem, vlakem, autobusem / trajektem) nebo za zrušený pobyt. Vždy se předem pečlivě informujte u své cestovní společnosti o možnostech.

Čemu nás pandemie naučila?

Určitě v nás vyvolala strach o naše zdraví a zdraví našich blízkých, je to dobře? Ano! Kvůli pandemii plánujeme své cesty důkladněji, shromažďujeme více podrobností o tom, kam chceme jet a hledáme destinace s uvolněnějšími omezeními a sníženým rizikem nemoci. Jsme zkrátka opatrnější! Dalším příznivým dopadem, který by měl být zachován i po pominutí nebezpečí viru, je respektování osobního prostoru. Odstup 2 metry by měl být samozřejmostí ne ze strachu, ale s ohledem na soukromí člověka vedle nás, ve frontě na nákup, na pláži, apod. 

Pandemie nás naučila nosit v kabelce dezinfekční gel, který ničí viry a bakterie a který příjemně provoní pokožku našich rukou, kdykoli potřebujeme extra porci svěžesti. Více dbát o hygienu rukou a společných prostor.

Ale to nejdůležitější, je že si třeba začneme více vážit společných rodinných chvil a svého vlastního zdraví!

 

 

Dovolená v době pandemie
Doporučené produkty
Poznámky