Přátelství hraje v našem životě velmi významnou roli

Přátelství hraje v našem životě velmi významnou roli

 

 Říká se, že skuteční přátelé zastupují rodinu. Rodinu, kterou si můžete vybrat! Rodiče, sourozenci, prarodiče, ti všichni jsou nám již dáni, ale přátelé si sami vybíráme, jsou naší volbou!

 Sociální vztahy nás dělají vnitřně šťastnými, uspokojují naše potřeby. Povídání s přáteli zahání smutek, pomáhá překonat nesnáze. Přítel je ten, kterému voláme o půlnoci s problémem, který nemůžeme sdílet s rodiči, pomáhá nám překonat překážky, podporuje nás a nic za to neočekává. 

Poslední výzkumy ukazují, že velmi často investujeme svůj čas do aktivit a práce, které jsou energeticky a emocionálně nákladné. Hrozí nám nebezpečí nerovnováhy a součástí je i zanedbávání vztahů s přáteli.

Potřebujeme více času se svými blízkými, potřebujeme přátele, kteří jsou tu pro nás, s kterými sdílíme dobré i zlé, to je více než finanční bonus v práci. Čas s lidmi, které milujeme si nelze koupit, nic ho nedokáže nahradit! Srovnejte si své cíle, priority a hodnoty a udělejte si čas na věci a lidi, kteří za to opravdu stojí!

Zdravé vztahy nám pomáhají udržovat si pevné zdraví a aktivní mozkovou kůru, což nám pomáhá vyrovnat se stresem. Když strávíte chvíli ve společnosti optimistických a pozitivních přátel, změníte k lepšímu svůj pohled na život! Dobrý přítel nám pomůže dostat se z naší komfortní zóny a zároveň nám poskytne stabilní emocionální prostor pro to, abychom byli sami sebou.

Nedávná studie University of Michigan, zahrnovala 280 000 subjektů. Ukazuje, že lidé, kteří mají blízký vztah s přáteli, mají vyšší úroveň fyzické a emocionální pohody, na rozdíl od těch, kteří si stěžují na neuspokojivé sociální vztahy. Ti byli zároveň během šesti let studia náchylní k rozvoji chronických onemocnění. Přátelství má neskutečnou moc! Zlepšuje kvalitu našeho života a dokonce ho dokáže i prodloužit!

V mnoha situacích nás přátelství učí. Poznáváme se navzájem, poznáváme sami sebe a pomáhá nám uvědomit si, jak důležité je mít někoho, kdo vás opravdu zná a rozumí vám. A protože dobré přátelství stojí za to oslavit, proč ne právě teď?! Pozvěte své blízké na kávu, obejměte je nebo jim darujte dárek,  od srdce! Rozdávejte radost!

 

 

Přátelství hraje v našem životě velmi významnou roli
Poznámky