Večerní meditace pro kvalitní spánek

Večerní meditace pro kvalitní spánek

 

Stres z práce a rychlé životní tempo vedou k problémům se spánkem. Večerní meditace vám pomůže zapomenout na starosti a dopřát si kvalitní odpočinek!

Přestože spíte šest, sedm hodin, probouzíte se unavení jako byste skládali dřevo celou noc místo odpočinku v posteli. Když mluvíme o spánku, nemusí to nutně záviset na kvantitě, ale spíše na jeho kvalitě. Někdy jsme příliš vystresovaní, abychom se uvolnili, večerní meditace nám pomůže kvalitně odpočívat během noci.

Jdete spát? Vypněte televizor, zhasněte světlo a vypněte telefon! Ideálně si dopřejte 15 minut bez jakéhokoliv elektronického rušení, aby se vaše tělo zklidnilo a dostalo do stavu relaxace. Maximálně si dopřejte pár stránek oblíbené knihy.

Levandulový olej je známý pro své uklidňující účinky. Levandule se využívá i při masážích, pomáhá zmírňovat pocity úzkosti, odbourává vnitřní stres, má neuro ochranné vlastnosti, zmírňuje pocity deprese a negativních emocí.

Aroma lampa nebo interiérová vůně je ideální způsob, jak využít sílu levandule u vás doma.  Vyzkoušejte vůni v místnosti, kde spíte.

Levandulový extrakt se nachází i v řadě kosmetických přípravků. Vyzkoušejte například sprchové olejesuchý olej na tělotělové mléko apod. s vůní levandule. Velmi účinné je také parfémovat ložní prádlo, polštáře nebo pyžama speciálním parfémem na textil s vůní levandule.

Uklidňující hudba před spánkem může pomoci zklidnit váš mozek a tím zmírnit fyzické a psychické napětí a stres. Hudba Ludviga van Beethovena, Vivaldiho nebo Čajkovského nebo hudba Johanna Sebastiana Bacha podle studií pomáhá vyrovnávat emoce, snižuje pocit úzkosti a podrážděnost.

Vyzkoušejte různé meditační techniky, které pomohou uvolnit vaši mysl před spánkem. Například nácvik vděčnosti a pokoře.

Pokud mluvíte anglicky nebo španělsky, určitě doporučujeme vyzkoušet meditaci spánku zde nebo další videa na YouTube. Skvělá je také meditační aplikace Sattva, Headspace nebo Buddhify.

4 relaxační techniky pro klidný spánek

1. Hluboké dýchání

Hluboký nádech a počítejte do 4. Hluboký výdech a opět počítejte do 4. Pomocí tohoto dýchacího cvičení před spaním eliminujete stres, zbavíte se negativních myšlenek a dopřejete si duševní relaxaci.

2. Břišní dýchání

Jednu dlaň si položte na hrudník a druhou na břicho. Vdechujte rychle, hluboce, nosem, snažte se nadechovat do bránice, ne do hrudníku (cítíte, jak se rozšiřuje břicho, ne hrudník). Procvičujte pomalu a snažte se dosáhnout 6-10 dechů za minutu. Tento typ meditace pomáhá snižovat krevní tlak.

3. Buddhistická technika střídavého dýchání

Nadechujte se levou nosní dírkou a vydechujte pravou. Střídejte a nadechujte se vždy až do plné kapacity. Tato technika vám pomůže eliminovat stres a lépe usnout.

4. Vizualizační technika

Myslete na šťastné a krásné místo s příjemnými vzpomínkami. Zhluboka se nadechněte a zapamatujte si všechny zvláštní okamžiky strávené na tomto místě, v mysli si znovu vybavte objetí milovaného člověka, zapamatujte si vůně, zvuky. Velmi účinný je jasmínový olej, který vám pomůže uvolnit mysl. Můžete ho aplikovat na tělo nebo vlasy.

Přejeme Vám klidný spánek!

 

 

 

Večerní meditace pro kvalitní spánek
Poznámky