Earth Day – Den Země: pomáhejte planetě, buďte eco-friendly!

Earth Day – Den Země: pomáhejte planetě, buďte eco-friendly!

 

22. dubna slavíme Den Země!  Nejkrásnějšími dary, které můžeme naší planetě dát, jsou gesta a činy, která omezují plýtvání a podporují recyklaci.

Podle nedávných studií občané EU nakupují více než 12 kg oděvů ročně, produkují 195 milionů tun CO2 v atmosféře a spotřebují 46 miliard kubických metrů vody! S těmito čísly představuje oblečení 2% - 10% dopadu na životní prostředí v celkové spotřebě EU. Více než polovina vyřazeného oblečení není recyklována ...

Oslavte Den Země tím, že proberete svůj šatník. Vyberte si jeden z několika způsobů „recyklace” vašeho oblečení. Darujte je někomu, kdo je potřebuje. Vyměňujte oblečení se svými kamarádkami, vytvářejte nové výtvory ze starého oblečení, znovu se zamilujte do „historických” kousků nebo jim dejte novou funkci – obal na polštář, taška na hračky, apod.  Pokud je vaše oblečení v dobrém stavu nebo je dokonce nové, můžete jej prodat na bazaru nebo ve skupinách na sociálních sítích, vytvořených speciálně pro tento účel!

 

Recyklujte baterie a domácí odpad

V tomto ohledu existuje mnoho projektů a kampaní, stačí jen hledat například na Google. Nabízejí možnost sběru odpadu zdarma a některé projekty zahrnují také slevové poukázky na nákup nových produktů, například vyměň svůj starý spotřebič za nový.

Použité baterie jsou nebezpečnější, než si myslíte! Obsahují extrémně těžké toxické kovy, které mohou přírodě velmi ublížit. Důležitá je správná likvidace. V případě vyhození v přírodě, mohou kontaminovat půdu a podzemní vodu. Proto je důležité je recyklovat ve speciálních centrech nebo na informačním pultu některých hypermarketů. Na některých místech dostanete výměnou i nové baterie!

 

Znovu použití skleněných nádob

Ze sklenic s kosmetikou se mohou stát krásné dekorativní předměty, květináče, vonné svícny nebo úložné krabičky. Můžete pustit naplno svou fantazii. Malujte na sklenice, zdobte je, vdechněte jim nový život!

Z plastových lahví můžete vytvořit například květináče nebo jiné dekorativní předměty, na internetu najdete spoustu nápadů. Nezapomeňte, že plastové předměty se v přírodě rozpadnou za 45 let! Myslete na to a pokaždé si z procházky do lesa vše odneste, nenechávejte zde zbytečný odpad!

Pokud nemáte čas nebo nadšení pro kutilské aktivity, můžete skleněné, plastové nebo hliníkové nádoby vhodit do speciálních kontejnerů nebo recyklačních strojů, z nichž některé naleznete na parkovištích nebo na chodbách velkých obchodních domů.

 

Vypněte vodu, pokud ji nepotřebujete, neplýtvejte s ní zbytečně!

Volně tekoucí voda - například při čištění zubů – teče rychlostí zhruba 6 litrů za minutu. Proto pamatujte na vypínání kohoutku, když si čistíte zuby nebo při práci v kuchyni.

Důležitým tipem pro úsporu vody, je nákup wc nádrže se dvěma klapkami, která dává uživateli možnost zvolit si, kolik vody má použít, v závislosti na situaci. Konkrétně to znamená 4 až 6 litrů vody, ve srovnání s klasickým systémem, který může spotřebovat 13 litrů vody na jedno použití!

 

Buďte ohleduplní na spotřebu energie

Osvětlení představuje až 20% celkové spotřeby elektřiny v našich domácnostech a nejjednodušší způsob, jak snížit účty za elektřinu, je vyměnit žárovky za ekologické a méně náročné. Úspora energie a LED žárovky spotřebovávají až o 80-90% méně elektřiny.

Na zahradu, dvůr nebo balkon si můžete vybrat žárovky nebo solární lampy, které se během dne nabijí a po setmění se automaticky zapnou! Ušetřete energii a proměňte svou zahradu v prostor plný kouzel!

 

Earth Day – Den Země: pomáhejte planetě, buďte eco-friendly!
Poznámky