Zimní „údržba“

Zimní „údržba“

 

 V zimě potřebuje naše tělo více vitamínů než kdykoliv jindy. Důležité živiny a cenné antioxidanty nám pomáhají v boji s viry a infekcemi. Nízké teploty přetěžují náš organismus a výživa hraje klíčovou roli! Posilujte svou imunitu!

 Imunitní systém zahrnuje všechny mechanismy, které tělo používá k obraně proti „vetřelcům“. O odolnosti imunitního organismu rozhoduje také jídlo. Pokud v létě preferujete lehké saláty, ovoce a zmrzlinu, v chladných dnech jsou ideální horké polévky, čaje a kynuté koláče s drobenkou. Odborníci na výživu radí jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny, ale přizpůsobenou ročnímu období.

Ideální zeleninou pro chladné období jsou batáty, cuketa a pastiňák. Má vysoký obsah vitamínu A a C, které pomáhají posilovat imunitní systém – vytváří štít proti nemocem.

Dýně – pečená, v koláči nebo ve formě krémové polévky. Obsahuje velké množství vitamínu A, je bohatá na vitamíny B a obsahuje také vitamíny C a E.

Česnek je skvělou volnou pro své antivirové a protiplísňové vlastnosti. Další zelenina, která by se v tomto období měla jíst častěji!

Med má antiseptické, antibakteriální a zklidňující vlastnosti. Je cenným pomocníkem při podpoře imunity.

Potraviny bohaté na vitamín B12 bychom měli zařazovat do jídelníčku v každém ročním období, zejména v zimě. Tento vitamín zajišťuje správné fungování imunitního systému, udržuje tělo silné a bojuje proti únavě. Potraviny s vysokým obsahem vitamínu B12 je losos, sýr, vejce a teplé mléko s kapkou medu nebo skořice.

Vitamin C je v chladném období velmi důležitý!

Pomeranče, mandarinky nebo grapefruity! Bojujte proti nachlazení a posilujte svůj imunitní systém. Věděli jste, že červená paprika obsahuje třikrát více vitamínu C než citrusové plody?!

Slepičí polévka! Ideální volba v mrazivých dnech. Doporučuje se při léčbě nachlazení, ale také jako prevence. Kuřecí polévka zahřeje a uvolní nosní cesty!

Hýčkejte své tělo! Dopřejte si horkou čokoládu se skořicí, která povzbudí metabolismus a připomene vám bezstarostné chvilky vašeho dětství. A co třeba horká koupel plná omamné vůně čokolády a mandarinky … Golden Delights! 

 

 

Zimní „údržba“
Poznámky