Uklidňující síla čaje

Uklidňující síla čaje

 

Čaj je doslova zázračný nápoj s historií více než čtyři tisíce let. Rituál servírování čaje je skutečné umění ...

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení tento nápoj popularizovali nikoliv Angličané s čajem o páté, ale Číňané! A to prostřednictvím císaře Shen Nunga, který čaj poprvé vypil kolem roku 2700 před naším letopočtem.

Příprava čaje se v jednotlivých zemích liší. Angličané jsou proslulí čajem s mlékem, Turci jablkovým čajem a Číňané zeleným čajem. Originální zelený čaj Matcha je populární hlavně v Japonsku.

Ve skutečnosti je čaj v Japonsku víc než jen horký nápoj, který si objednáte při setkání s přáteli. Jeho konzumace je rituál, je to obřad s hlubokými významy, oslavující respekt, čistotu, harmonii.

 

Umění vidět krásu v jakékoli nedokonalosti

Samotná příprava čaj začíná v konvici od babičky nebo jiné s viditelnými stopami opotřebení, které značí její stáří. Je to součást očistného rituálu pro tělo, mysl a duši.

Japonci vynalezli koncept wabi sabi, umění vidět krásu v nedokonalosti, autentičnosti a rozjímání nad přírodou. Nejsou to vlastnosti, jako je síla, neporazitelnost nebo dokonalost, které jsou v Japonsku oceňovány, ale spíše křehkost, skromnost a zranitelnost.

Wabi sabi má původ v čajovém obřadu v Japonsku a vyžaduje minimalismus a jednoduchost.

 

Čajový rituál v Japonsku

V Japonsku se tradice čajového rituálu datuje od devátého století, kdy buddhistický mnich jménem Eichu osobně připravoval a podával sencha (nejpopulárnější japonský čaj) císaři ságy. V té době byl čaj v Číně pro lékařské účely konzumován již více než tisíc let.

Pro čajový rituál potřebujete Chawan - čajový šálek, Chakin - bavlněný ubrousek používaný k čištění čajového šálku, Chasen - předmět pro vytvoření suspenze šumivého čaje a Chashaku - předmět pro měření potřebného množství čajového prášku na porci zeleného čaje.

Japonci nazývají čajový rituál chanoyu, sado nebo chado, což je způsob života.

Hostitel a host se v naprostém tichu navzájem ukloní, poté se rituálně očistí, umyjí si ruce a vypláchnou si ústa vodou z kamenné pánve. Sundají si boty před vstupem do místnosti, speciálně vyhrazené pro čajový obřad.

Hostitel nabízí čaj prvnímu hostovi, ten ochutná, pochválí hostitele, pokloní se, otře okraj misky a nabídne ji dalšímu hostovi. Postup se opakuje, dokud všichni neochutnají čaj ze stejné misky.

Při pití čaje by pohyby těla měly být harmonické, přísně vypočítané, což naznačuje vnitřní klid. Cílem japonského rituálu je vytvořit uvolněnou blízkost mezi hostitelem a jeho hosty.

Čajový rituál je hluboce zakořeněný v čínské zenové filozofii. Je to způsob, jak se odpojit od starostí každodenního života a dosáhnout vnitřního klidu a míru, dosáhnout vyrovnanosti. Načerpejte novou energii a hýčkejte svou duši! 

 

Uklidňující síla čaje
Poznámky