Bojujte se znečištěním a chraňte se před alergeny

Bojujte se znečištěním a chraňte se před alergeny

 

 Znečištěný vzduch je považován za jeden ze spouštěčů alergií! S alergií se nemusíte narodit, můžete se vám projevit až v průběhu života. Škodlivé látky z ovzduší, vstupují do našeho dýchacího systému a odtud do krve, čímž mohou vyvolávat alergie.

Znečištění ovzduší je zdravotní hrozbou. Mikroskopické částečky, které znečišťující vzduch, mohou pronikat hluboko do našeho dýchacího a oběhového systému. Negativně pak působí na naše plíce, srdce a mozek. Na druhé straně existuje spousta dalších spouštěčů alergií - různé druhy infekce, špatná životospráva, stres, kouření nebo některé rostlinné látky, apod. 

Chraňte se!

1. Udržujte čistý vzduch v domácnosti i ve vaší kanceláři 

Pokud je to možné, větrejte! V domácnosti můžete instalovat čističe vzduchu s filtry, které zdržují pyl, prach a další alergeny!

Během pylové sezóny buďte opatrní. Udržujte v místnosti dostatek čerstvého vzduchu, ale s mírou. Doporučujeme větrat za deště nebo po dešti, voda vyčistí vzduch od pylu a dalších alergenů. 

Některé pokojové rostliny jsou známé svou schopností čistit vzduch. Poraďte se s odborníky v květinářství a vybírejte květiny s rozumem. 

Dalším způsobem čištění vzduchu je využití solných lamp. Skvěle se hodí i jako dekorace.

 

2. Dávejte si pozor na roztoče!

Roztoči jsou pro alergiky obzvláště nebezpeční. Tato drobná stvoření nejčastěji žijí v posteli, kde mají potřebné teplo a vlhkost. Doporučuje se měnit matrace každých sedm až deset let. Pro ty, kteří bojují s alergiemi, existují i speciální matrace a pokrývky. Ložní prádlo perte na 60 stupňů Celsia.

 

3. Občas nechte postel rozloženou, neustlanou

I když to může znít maličko divně, v boji proti roztočům je to skvělá prevence! Pokud je to možné, nechte svou postel neustlanou, peřiny můžete dát vyvětrat a balkón a roztoči nebudou mít šanci! Vlhkost nahromaděná přes noc je potřeba vyvětrat!

Jakmile se probudíte, odhrňte deku, nechejte prostěradlo volně dýchat, otevřete okna dokořán. Matraci ničím nezakrývejte, aby mohla vlhkost proudit ven. Ideálně vyneste přikrývky, polštáře a deky ven! Vyvětrat na čerstvém vzduchu!

 

4. Vyhněte se venkovním sportům, kde je vysoká míra znečištění 

Denně kontrolujte předpovědi znečištění ovzduší. Necvičte venku, když jsou hodnoty na vrcholu. Vyhýbejte se cvičení v oblastech s hustým silničním provozem. Vzdejte se běhání mezi auty, naděláte více škody než užitku! Mějte s sebou vždy sluneční brýle, ubrousky a láhev vody.


5. Noste ochranné masky, které filtrují vzduch

Pokud je v oblasti vysoká úroveň znečištění nebo je aktuální výskyt pylových alergenů, použijte masky se speciálním filtrem, který odstraňuje nečistoty z inhalovaného vzduchu. Nakonec můžete využít i roušky ☺

 

 

Bojujte se znečištěním a chraňte se před alergeny
Poznámky