Jak si udržet čistou mysl pomocí Ájurvédy

Jak si udržet čistou mysl pomocí Ájurvédy

Jak si udržet čistou mysl pomocí Ájurvédy

Přichází sychravé a chladné období. Podzim je podle starověké indické vědy zvané ájurvéda považován za období Váty.

Podzim může přinést řadu problémů, nejen zdravotních, které povětrnostní podmínky buď spustí nebo zhorší. Patří mezi ně: ochlazení končetin, vysušení kůže, ztuhlost kloubů, neklid, nervozita, nespavost. Technika Ájurvéda nás učí umění pěstovat osobní pohodu, udržet si vnitřní rovnováhu pomocí zdravých rozhodnutí.

Co jíst v období Váta

V ájurvédské medicíně jsou vysoce výživné potraviny součástí kategorie potravin, které vyživují ódžas, tedy imunitní systém.

V létě se doporučuje jíst přírodní syrovou stravu a v chladném období je lepší jíst jídlo tepelně upravené.

Na podzim jsou ideální volbou hutné polévky, dušená jídla, zelenina a zralé ovoce. Připravit si můžete i teplou snídani z celých zrn (ovesné vločky, ječmen) uvařených a ochucených skořicí, vanilkou nebo ořechy či sušeným ovocem. Protože tělo potřebuje více tepla, s příchodem chladu se mohou objevit chutě na sladší, slanější, kyselejší a kořeněnější jídla. Rýžový nákyp se skořicí a muškátovým oříškem, teplé pečené ovoce se skořicí a hřebíčkem, to jsou výživné dezerty, které se hodí právě na podzim. Teplé bylinkové čaje se zázvorem, skořicí, hřebíčkem, to jsou nápoje, které přinášejí rovnováhu v chladném podzimním období.

Výživa pokožky

V sezóně Váta hraje výživa těla nesmírně důležitou roli, ať už mluvíme o jídle nebo o hydrataci pokožky, vzácného obalu našeho těla. Někteří specialisté doporučují používat hydratační krémy po sprchování, ale pro ájurvédu je charakteristické, že pokožka by se měla nejprve navlhčit a až poté vyčistit. Zdá se to neintuitivní, ale zkuste to! Při aplikaci tělového oleje před sprchováním teplá voda otevře póry a pomůže oleji proniknout hlouběji do pokožky. Pro ještě intenzivnější hydrataci můžete místo běžného mýdla nebo gelu použít sprchový olej. Sprchový olej díky bohatému obsahu esenciálních olejů z oliv, avokáda, jojoby a pšeničných klíčků zachovává přirozenou rovnováhu pokožky. Navíc je obohacen o Omega 3, 6, 7, 9 mastné kyseliny a vitamíny A, E.

Nezapomeňte na vnitřní pohodu

Procházky mezi suchým podzimním listím, jóga a meditace, to jsou perfektní podzimní aktivity, které pomáhají k vnitřní harmonii ducha a poskytují vnitřní klid, po kterém všichni toužíme.

 

Doporučené produkty
Poznámky