Jak vytvořit voňavou mini zahrádku ve vaší kuchyni!

Jak vytvořit voňavou mini zahrádku ve vaší kuchyni!

 

 Kuchyň může být domovem pro bylinky!

Dopřejte jim světlo, teplo, vodu, vhodnou půdu a málo pozornosti. Bylinky se velmi snadno pěstují doma a svou vůní vás budou těšit každý den.

I když nemáte obrovskou kuchyň, můžete si v ní vypěstovat vlastní aromatickou zahrádku. Je důležité vybrat ty rostliny, které nevyžadují zvláštní podmínky a náročnou péči. Používejte pouze organickou půdu, žádné chemikálie.

Skvělý nápad je použití sklenic, které vám zbyly od kosmetických produktů. Například skleněná dóza od našeho tělového peelingu má široký otvor a skvěle se tedy hodí pro tento účel. S trochou trpělivosti a kreativity se může stát domovem pro bylinky ve vaší kuchyni!

Semena vložte do vlhké půdy, do hloubky 3-4 násobku průměru semínka, aby správně vyklíčila. Lehce postříkejte vodou z rozprašovače a zakryjte igelitem nebo skleněnou deskou, abyste vytvořili miniskleník.

Hlavní potřeby bylinek

Bazalka potřebuje několik hodin slunečního svitu denně, mastnou a kyprou půdu. Nevyžaduje hnojiva, ale musí se často zalévat. Dávejte pozor, aby kořeny v noci nehnily, proto je třeba je zalévat ráno.

Tymián by se měl zalévat méně často a pouze v případě, že je půda suchá. Příliš mnoho vody snižuje koncentraci těkavého oleje a i aroma.

Rozmarýn potřebuje velké, ale ne příliš hluboké květináče. Vodu potřebuje až po pár dnech, kdy půda vyschne, ale potřebuje hodně slunce.

Máta miluje hluboký hrnec s širokým hrdlem a půdu z organického kompostu smíchaného s pískem nebo jemným štěrkem. Musí se často zalévat a nesnáší promáčení.

Kopr potřebuje slunce, světlo je nezbytné a přímo ovlivňuje množství aromatických olejů v rostlině, Dobře roste v kompostu smíchaném se zeminou.

Petržel je citlivá rostlina, správným místem je stinné místo s nepřímým světlem. Potřebuje úrodnou, písčitou půdu a musí se neustále zalévat trochou vody, aby byla půda vždy mírně vlhká.

Libeček je velmi nenáročný a v květináčích vydrží řadu let i bez hnojení, pokud se půda každoročně zkypří na povrchu, novou a výživnou vrstvou. Měl by se pravidelně zalévat, zejména ve velmi horkých dnech.

 

 

Jak vytvořit voňavou mini zahrádku ve vaší kuchyni!
Poznámky